معروف و محبوب ترین پل های دنیا

Tower Bridge -London, England
پل برج (لندن ، انگلستان)


 


این پل که توسط Horace Jones & Wolfe Barry طراحی و در سال 1894 تکمیل شد، یکی از مشهور ترین نمادها در لندن است. این پل 800 فوت طول و 28 فوت فضای زیرین دارد و وسط آن به 140 فوت افزایش می یابد که کشتی ها می توانند از پایین رودخانه Thames عبور کنند. ساخت این پل با 432 کارگر ظرف 8 سال به پایان رسید، در آن زمان 70000 تن بتن در دو پایه ی پل با فرو بردن 2 باسکول متعادل کننده در جای خود، که هر یک 1000 تن وزن داشتند ریخته شد و سپس برای پوشش 11000 تن فولاد در زیر، تمام پل با سنگ پرتلند و گرانیت کورنیش پوشش داده شد.

Golden Gate Bridge -San Francisco, US
پل گلدن گیت (سانفرانسیسکو ، ایالات متحده امریکا)


 


این پل طولانی ترین پل جهان جمعا بطول 8.921 فوت که در سال 1937 تکمیل شد شاید مشهورترین پل زمان باشد. این پل که در سان فرانسیسکو واقع است، موفقیت عظیم در ساخت و ساز زمان خود بود. عکس هاییکه توسط هزاران توریست همه ساله از پل گرفته می شود، شاخص رنگ قرمز بواقع پرتقالی بین المللی (International Orange) بوده و در اصل این رنگ برای افزایش قدرت دید در شرایط مه آلود بودن هوا که مشابهت با منطقه ی خلیج دارد انتخاب شده، این پل با 1.3 میلیون دلار زیر بودجه پیش بینی شده، بمبلغ 27 میلیون دلار ،ساخته شد.روزانه به طور متوسط 100000 خودرو روی آن تردد می کنند. 


Sydney Harbour Bridge -Sydney, Australia
پل بندرگاه سیدنی (سیدنی ، استرالیا)


 


در حالیکه جشن هفتادو پنجمین سال تولدش در سال 2007 گرفته میشد، این پل همچنان در صدر پل های جهان از نظر وسیعترین مقاطع طولانی پل در جهان ( هر مقطع 3.770 فوت)‌ باقی مانده است، این پل بلحاظ قوسی شکل بودنش، به چوب رختی ملقب شده است .
برای ساخت این پل می بایستی 800 خانه خراب می شدند و هزینه ی آن با 1400 کارگر ظرف مدت 8 سال حدود 12 میلیون دلار وعاقبت پل سیدنی در سال 1998 تکمیل شد.


Ponte Vecchio -Florence, Italy
پنته وکیو (فلورانس ، ایتالیا)

 


شهر پنته وکیو یکی از مشهور ترین نقاط گردشگری ایتالیا است . این پل در اصل از چوب ساخته شده بود تا اینکه سیل آنرا منهدم کرد  و 12 سال بعد با استفاده از سنگ دوباره ساخته شد، شهرت آن بخاطر داشتن مغازه هایش از اصناف مختلف است .دکه های فروشندگان لوازم هنری و یادگاری (سوغاتی) نیز روی پل غرفه هایی دارند.

 


Dezful Sasani Bridge -Dezful, Iran
پل ساسانی دزفول (دزفول ، ایران)

 


شهر دزفول یکی از قدیمی ترین شهرهای استان خوزستان می باشد. پل ساسانی دزفول به دستور شاپور اول ساسانی در سال 263 میلادی بعد از غلبه ایران بر سپاه روم بر روی رود دز ساخته شده است. این پل بعد از گذشت 18 قرن همچنان شکوه خود را حفظ نموده و به عنوان قدیمی ترین پل استوار جهان به شمار می رود. شهر دزفول علاوه بر این پل جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی را در دل خود جای داده است. تصویر این پل در زمان رضاشاه بر روی اسکناس های ملی نیز چاپ گردید.

Gateshead Millenium Bridge -Gateshead, England
پل هزاره و آبنمای گیت شید (شمال شرق انگلستان)


 


جایزه 44 میلیون دلاری پل میلنیوم گیت شید، برای اولین بار و تنها پل "tilting" (کج ، شیبدار ، در نوسان ) در جهان در نظر گرفته شده است، رم های هیدرولیکی در انتهای دو طرف پل این امکان را فراهم می آورد که برای عبور کشتی های کوچک پل قدری کج شود و این تکنولوژی نوین باعث گشت که طراحان آن برنده ی جایزه ی معتبر و آبرومند "Stirling Prize" بهترین معماری  در سال 2002 شوند ، 19000 تن بتن در فوندانسیون هایی به عمق 98 فوت (33 متر) و فولاد (میلگرد) کافی  پل را به مقاومت در برابر برخورد یک کشتی 4000 تنی که با سرعت 4 نات در حرکت است قادر می سازد.


Erasmusbrug -Rotterdam, Netherlands
پل اراسمبورگ یا سوان (رتردام ، هلند)


 


پل معروف به ( Swan قو) بلحاظ شکل اسکلت فلزی مهار پل، ساخت این پل که به منظور ارتباط بین شمال و جنوب شهر رتردام طراحی شده بود در سال 1996 پایان یافت. ساخت این پل با بلندی 2.650 فوت و وزن 6.800 تن که در سال 1996 کامل شد، 110 میلیون دلار خرج برداشت .به محض آنکه پل برای تردد آماده گردید معلوم شد که پل بر اثر باد تاب می خورد که این مشکل با استفاده از ابزار های تعیین کننده ی فشار هوا (دمپر) مرتفع شد.


 Westminster Bridge -London, England
پل وستمینستر (لندن ، انگلستان)


 


یکی از آثار ماندگار و زیبای شهر لندن، پل وستمینستر است که از رودخانه تیمز عبور می کند و در کنار آن کاخ وستمینستر، کلیسای وستمینستر، ساعت بیگ‌بن و همچنین چرخ فلک چشم لندن قابل مشاهده است. این پل در سال 1769 افتتاح شد.


Millau Bridge -Tarn Valley, France
پل میلو (دره ی ترن ، فرانسه)

 


این پل به ارتفاع 1.125 فوت (338 متری) روی دره ی ترن درجنوب فرانسه قراردارد که بزرگترین پل کابلی جهان محسوب است. بطوریکه می گویند رانندگی بر روی این پل مثل آنست که در آن احساس می کنی در پروازی. ساخت این پل سه سال به درازا کشید  و در سال 2004 به روی عموم باز شد. طول این پل 8.071 فوت ( 2.420 متر) با طاق تکی در 1.122 فوتی (336 متری) و حداکثر ارتفاع از زیر آن 886 فوت (266 متر) است،  دکل پل با 7 اسکلت فلزی به وزن 36000 تن مسقف شده است. 


 Fehmarn Belt Bridge -Baltic Sea, Germany and Denmark
پل تسمه ای فمارن (دریای بالتیک ، آلمان و دانمارک)

 

/ 0 نظر / 55 بازدید